Den populära Historicklassen återkommer för sjätte raka året, när Rally Sweden arrangeras i Umeå och Västerbotten i februari 2027.
– Det känns självklart jättebra och roligt att vi även denna gång får plats med våra härliga bilar modell äldre, menar Leif Sjöström, stark man kring Rally Sweden Historic-arrangemanget.
Kommande vinters VM-tävling Rally Sweden körs 18-21 februari 2027 och då för Historic under de två ”mellandagarna” fredag och lördag.
Detta precis som under de tidigare fem Umeåstationerade WRC-tävlingarna men hur populär dessa äldre bilars framfart än är för publiken är det inte givet att en historisk bilklass får plats.
– Nej, vi kör ju våra sträckor mellan de två WRC-looparna fredag och lördag och skulle det vara jättemånga WRC-bilar skulle tidsschemat inte tillåta att vi åker däremellan, det skulle helt enkelt inte hinnas med innan WRC-bilarna kommer för andra varvet, berättar Leif.
Nu har dock Rally Sweden-ledningen gett klartecken för Historic även 2027.
– Upplägget blir precis som tidigare vintrar med tre sträckor fredag och tre lördag varefter vi har prisutdelning på Red Barn Arenas ramp under lördagseftermiddagen, säger Leif.
Fredagen bjuder på samma Historicsträckor som förra gången men nu i omvänd ordning med först Bäck, därefter Andersvattnet och sist under dagen Bygdsiljum.
Lördagen bjuder också på bekanta fartvägar där Vännäs inleder innan Sarsjöliden vilken den här gången vänds och körs åt andra hållet. Historics avslutningssträcka Holmbäckssjön (tidigare benämnd Kolksele) är till stor del samma som 2026 men nu också med en planerad sväng ut på just Holmbäckssjön.
Historicnytt för i år är att arrangörerna nu kan ta emot fler bilar till ett totalt antal av 35.
– Vi kommer även denna vinter att ha en inbjudningsklass i Grupp H 2wd.
Inbjudan offentliggörs fredag 18 december.
– Det känns jätteroligt att vi nu är på gång igen och hoppas att alla förare, kartläsare, mekaniker och supportrar nu börjar planera och ställa bilarna i ordning. Det här kommer att bli en kanonupplevelse denna vinter också, lovar Leif Sjöström och framför ett starkt ”Välkommen!”.
Tidigare Historicvinnare
2022: Christer Hedlund, Lycksele MK / Ida Lidebjer Granberg, Asarums MS, Ford Escort RS 1800.
2023: Johannes Joons, MK Tierp / Elina Svensson, Strängnäs AMS, Opel Kadett GSI.
2024: Tobias Johansson, Ludvika MS / Mikael Johansson, Ludvika MS, Audi Quattro A2.
2025: Tobias Johansson, Ludvika MS / Lars-Erik Kronberg, Ludvika MS, Audi Quattro A2.
2026: Nils Östgård, Vännäs MK / Andreas Johansson, Åsele MS, Toyota Celica 165.
