Oliver Solberg visade direkt varför hann vann säsongsöppningen i Monte Carlo av årets rally-VM. Han var nämligen het som en kamin när Rally Sweden 2026 startade i Umeå på torsdagskvällen.
– Det var lite klurigt, det fanns inte riktigt samma linjer som de brukar vara, men jag hade bra grepp och det är första gången i den här bilen i de här förhållandena, sa 24-årige Oliver Solberg efter målgången på Red Barn Arena.
Just bristen på mycket snö med Umeå-mått mätt har blivit en snackis inför årets race och kanske var det också det Solberg syftade på. Bredare vägar, mindre att styra bilen i och emot kommer skapa ett supersnabbt Umeå-rally under helgen. Värmlänningen, det stora svenskhoppet, visade rappa tendenser redan under premiärsträckan och rattade via Ersmarksberget ner till I20-området på Red barn Arena snabbast av alla.
Solberg och hans co-driver Erliott Edmondsson vann Umeå SS1 på 5:53.1 och kan därmed gå till nattvila med knappt fyra sekunder tillgodo på fjolårssegrande Toyota team-kamraten Elfyn Evans och några tiondelar ytterligare till Takamoto Katsuta.
Toyota kopplade därmed ett mentalt grepp inför de återstående 17 sträckorna som ska rama in 2026-års Rally Sweden.
Dessutom med Sami Pajari på en fjärdeplats innan vi hittade Hyundais affischnamn Thierry Neuville på en femteplats, drygt 6,7 sekunder efter Solberg. Första sträckan, drygt fem kilometer, hade nu en tidsspridning på drygt nio sekunder mellan Solberg och säsongs- och årsdebuterande Esa-Pekka Lappi på en sjundeplats. Därefter var M-sport-duon i form av irländaren Josh McErlean och lettländaren Martin Sesks lite längre bak, 15,7 respektive 18,2 sekunder bakom på en åttonde och nionde plats.
Så Solberg drog ut fältet och skapade en utkristallisering direkt som kanske kan bli utslagsgivande när Rally Sweden rullar på med en sträckintensiv fredag i omgivningarna norr om Umeå med dubbla körningar i Bygdsiljum, Andersvattet och den vid E4:an närbelägna Bäck-sträckorna.
Öppningsdagen av Rally Sweden visade också ett fantastisk publikintresse där, det trots att temperaturen visade minus 22 grader på Red Barn Arena, hade närmast fullsatt i hästsko-kurvan som avslutar sträckan.
Solberg och rallyfansen kan ladda för en härlig rallyhelg där han själv satte tonen för det som komma skall.